Візитка села

       
Тур'я Бистра горяночка,
Парадниця, Туряночка:
Хижки, ніби, у таночку,
В гай-зеленому віночку,
Поміж них в'юнка дорога
В храм Василія святого, гей
Бистрик водограй,
Немов по цимбалах
Де така краса є,
Вби так чарувала?
Тут Діянич - співець волі
Ласкавішу, ліпшу долю,
Під смерекою щоночі
Україні напророчив:
Життя в злагорді без бід
Многая, благая літ!

І.Козак

         Тур'я Бистра - село Перечинського району, розташоване за 30 км від районного центру. Населення - 1453 чоловік. Площа - 2,704 км2 . Знаходиться на південь від полонини Руної, на південь від села височить гора Плішка, на південному сході від села - гора Магура.

           Вперше  Тур'я Бистра  згадується в документах 1552 році, хоча, як стверджують деякі історики-дослідники, перші поселення русинів у цій місцевості існували на 50-100 років раніше.

            За однією із легенд, тут колись жили дикі бики-тури, тому це стало похідним для назви р. Тур'я, а в поєднанні з швидкою, гомінкою річкою під назвою "Бистрик", яка протікає через село - дістало назву Тур'я Бистра.

            Складовою біографією села був колишній лісохімзавод, який увійшов в історію, як лісохімічна фабрика фірми "Бантлін", та з історією якого  пов'язані революційні події, що відбулися на Турянській долині.

           З 1880 року в філіал лісохімзаводу фірми "Бантлін" вступив в дію. Там виготовляли метиловий спирт, оцет, смолу, мурашину кислоту, дерев'яне вугілля тощо. Безпосередньо завод обслуговувало близько 200 чоловік, а в 1934 році його закрили.

        У 1801-1811 рр. італійськими майстрами збудовано муровану базилічну церкву св. Василія Великого, а в 1825 р. завершено її оздоблення та розпис.





          У 1921 р. у селі було відкрито чеську школу, яка була розташована в дерев'яному будинку у Вишньому кінці села. Напередодні окупації села Угорщиною, церковна школа припинила своє існування, а на її місце переселена вишнянська школа. У 1940 році школа із колишнього приміщення чеської школи переведена до фабрицького коштіля, де проіснувала до приходу радянської влади.




       
          Завдяки Івану Івановичу Пічкарю, у 1967 році було побудовано нову сучасну школу. Це було велике свято для села, а особливо для сільської дітвори. Уперше відкрилися двері нової школи на 200 місць. тут було що оглянути: просторий спротивний зал, світлі класи-кабінети, їдальня, майстерня та інші приміщення, для дітей.





           У 1969 році на території села був відкритий дитячий садок, який очолила Ярчич О.В. Вихованцями дитячого садочка стали 50 малюків, які з великим задоволення проводили дитячі забави та ігри.





Відлуння віків...


            Давно відома істина: "Немає сьогодення без минулого..." А раз є минуле - то вже історія. Варто лише озирнутися навкруги, прислухатися до відлуння віків, як у пам'яті оживають численні перекази, легенди, оповіді, які колись народилися і живуть та передаються з покоління в покоління.

            Ще з давніх-давен народилася легенда і в нашому селі, яку знають та переповідають від маленького до найстаршого жителя села. Це саме легенда про "Чудодійний камінь", який знаходиться в урочищі "Чурова лавка".
             
            Ще з сивої давнини поширюється ця легенда про ангела Добра, як посланця Бога, який проходив цими місцями та зустрівся із представником зла (в особі Мефістофеля). Між ними виникла суперечка "Добро чи Зло буде сильнішим?" Умовами конфлікту став один стрибок на зустріч один одному. Дальність відстані, яку пролетять суперники, могла стати складовою в досягненні перемоги. Ангел Добра зійшов на полонину Руну, звідки, і хотів здійснити стрибок, а уособлення Зла - з гори Плішки. Одночасно стрибнувши, вони приземлились на камені, який знаходиться саме біля Тур'я Бистрої, в урочищі Чурова лавка. Сільські старожили оповідають, що сліди на кам'яній глибі від цього двобою хоч з часом і притерлися, але збереглися до сьогодення. Перекази про знаковий камінь та його надзвичайне минуле переповідають і досі. Перекази вкотре доводять нам, що Добро завжди, за будь-яких обставин перемагає Зло, тому що Божа сила в ту мить була у три рази сильнішою ніж сила нечиста.










   

Немає коментарів:

Дописати коментар

«Світоч української культури – Тарас Шевченко»

     В бібліотеці с.Тур'я Бистра напередодні святкування 206 річниці з дня народження   Т.Г.         Шевченка пройшли літературні чи...